|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Power Source: | Electric |
| Process: | Meat Grinding |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Hot-Selling Commerical Kitchen Equipment Food Processor Meat Grinder
About our Meat Grinder
* Sturdy full Stainless Steel & Aluminum body lets it stand up to the rigors of every-day use
* Heavy Duty Motor Designed for Commercial Use. Powerful 1.14 horsepower motor lets it automatically grind most popular meats
* Safe operation and power efficient.
* Comes with 2 cutting plates and 2 cutting blades.
* Steady base plate with 4 plastic nozzles ensures better stability
* Electric Meat Grinder Machine is very simple to operate,low noise and energy efficient. Easy to assemble and disassemble.
* Removable grinding head and feeding tray for easier cleaning
| Model | TC-12 |
| Dimensions(mm) | 400*190*410mm |
| Packing Size | 425*275*380mm |
| Material | SS201/304 |
| Productivity | 320Kg/h |
| Volts | 220-240V |
| Power | 1.5KW |
| Place Of Original | Guangzhou |
| MOQ | 1 SET |
| Certification | CE |
| Warranty | 1 year |
Suitable for a variety of ingredients
Unlock multiple dishes
Suitable for all major business





Miss Hannah